En güzel ve en eğlenceli sohbet ortamı arayanlar için birebir chat sitesi ile sizleri buluşturuyoruz. Sohbet etmek isteyen erkek ve kadınların seviyeli sohbet etme ortamı sağlayan ChatKlas.Com ‘da klas chat ile sohbet klas olarak çok sayıda sohbet odaları yer aldığı gibi, sohbet siteleri ve chat siteleri olarak bünyesinde bir çok yeni chat ve sohbet kanalları barındırmaktadır. Eğlenceli dakikalar yaşamak isteyen tüm ziyaretçilerimizi muhabbet odaları ve yanında muhabbet edecek çok sayıda insanları, özel sunucularında topluluk halinde birleştirmektedir. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

KAHRAMANMARAŞ SOHBET

5/5
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

KAHRAMANMARAŞ SOHBET

Bin dokuz yüz yirmi on iki Şubat,
Maraşlı indirdi düşmana tokat,
Gözlerde bir ışık, mutluluk kat kat,
Zaferler diyarı Kahraman Maraş.

İmam sarılınca ilk silahına,
İşaret oldu bu, şehir halkına,
Herkes birden koştu silah başına,
Efeler diyarı Kahraman Maraş.

izmir chat
Kahramanmaraş deyince benim aklıma ilk gelen dondurma olmuştur. Yıllardır hiç üşenmeden yılda 3 yada 4 defa giderim Kahramanmaraşa dondurma yemeye hiç üşenmeden giderim Kahramanmaraşar dondurma yemeye kış günü ne dondurması demeyin kış günüde güzel olur Kahramanmaraşta dondurma yemek. Bu dondurmasından vazgeçemediğim ilimizi sizlre biraz tanıttıktan sonra Kahramanmaraştan aldığımız ilhamla kurduğumuz Kahramanmaraş arkadaşlık sitemiz hakkında da kısaca bilgi vereceğim.

Kahramanmaraş ilimiz 14.307 km² alana kurulu olup nüfus olarak 892.952 kişi yaşıyan Afşin, Andırın, Çağlıyancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Merkez, Nurhak, Pazarcık, Türkoğlu adında 10 ilçesi bulunan şirin bir ilimizdir. Büyük bölümü Akdeniz Bölgesi’nin kuzeydoğusunda, kuzey bölümü Doğu Anadolu’nun Yukarı Fırat Bölümü’nde, doğusundaki küçük bir parçası Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümü’nde yer alan il ve bu ilin merkezi kent. 36°-15′ – 37°-42′ doğu boylamlarıyla, 27°-11′ – 38°-36′ kuzey enlemleri arasında kalan il toprakları, kuzeybatıdan Kayseri, kuzeyden Sivas, kuzeydoğudan Malatya, doğudan Adıyaman, güney-güneydoğudan Gaziantep, batıdan Adana ve Osmaniye illeriyle çevrilidir.

Yüksek dağlar ve ırmakların yardığı derin vadiler ve dağlar arasında yer alan ovalarla yaylalar, ilin yer şekillerini belirler.; güneydoğu Toroslar’ın batı uzantıları doğu ve kuzeyden, Amanos Dağları güneyden il topraklarına sokulur.
İlde Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinin iklim etkileri gözlenir. İç ve kuzey kesimlerde karasal iklim özellikleri belirgindir. Yüzey şekillerine bağlı olarak iklim değişim gösterir. Yıllık ortalama yağış tutarı Türkiye ortalamasının üzerindedir. En çok yağış alan aylar aralık, ocak, şubat, en az yağış alan aylar temmuz, ağustos ve eylüldür. Genelde doğal bitki örtüsü zengin olan ormanlar; düzensiz yararlanma, hayvan otlatma ve tarım alanı kazanma amacıyla büyük oranda daralmıştır. Ormanlar ilin kuzey ve batısında yoğunlaşır. Meşe, kızılçam, göknar, sedir, ardıç, başlıca orman ağcı türlerini oluşturur. Andırın, Göksün, Elbistan, Ekinözü, Nurhak ilçeleri ormanca zengindir. Ormanın ortadan kaldırıldığı yerlerde Akdeniz çalı türlerinin (maki) yaygınlaştığı görülür. Orman örtüsü 2.000 m’nin üzerine kadar çıkar.

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarımsal etkinliklerin gerçekleştirildiği alan, il topraklarının % 27’sini kaplar. Verimli toprakların büyük bölümü, güneyde Amanos Dağları’nın eteklerinden kuzeye doğru uzanır. Bu düzlüklerde Akdeniz ikliminin etkisi altında yetişen tarım ürünleri alınır. Tarım alanlarında en büyük payı tahıl ekili alanlar kaplar. Tahıl (buğday, arpa, çavdar, mısır) ve baklagiller (nohut, fasulye, mercimek) üretimi yapılan başlıca ürünlerdir. Türkiye’nin nohut üretiminin %20’si ilde yapılır. Endüstri bitkileri (pamuk, şekerpancarı, kırmızıbiber, ayçiçeği) sebzeler öteki ürünlerdi. Meyvecilik, önemli bir gelir kaynağıdır. Bağcılık da oldukça gelişmiştir.

Yolunuz Maraşa düşerse mutlaka gezmenizi tavsiye edeceğim yerlerin başında Hurman Kalesi, Büyük Kızılcık İçmesi, Kahramanmaraş Müzesi, Kahramanmaraş Kapalı Çarşı, Kahramanmaraş Taş Medrese, Gümüşkaya Mağarası, Kazma Bağları, Kahramanmaraş Kalesi, Döngel Mağarası, Başkonuş Yaylası bulunmaktadır. Buraları gezip görmezseniz gezinizin tam anlamı ile başarıya ulaştığı söylenemez.

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Kahramanmaraş ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Kahramanmaraş, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. Akdeniz Bölgesinde bulunan Kahramanmaraş ili, bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Kahramanmaraş iline özgü birçok meşhur yemek, içecek, hamur işi ve tatlılar vardır. Ama Kahramanmaraş denince akla ilk gelen yöresel lezzetler Tirşik Çorbası, Tarhana Çorbası, Ekşili Çorba, Eşkilaye Sulusu, Leğen Çorbası v.b. Bu yöresel lezzetlerin dışında Kahramanmaraş iline özgü diğer yöresel lezzetleri de anlatmaya çalışacağız. İşte sizlere Kahramanmaraş yöresine ait lezzetlerdir. Tirşik Çorbası,Tarhana Çorbası, Ekşili Çorba, Eşkilaye Sulusu, Leğen Çorbası, Yoğurtlu Döğme Aşı, Kahramanmaraş Paçası, Kısır Köftesi, Yavan Köfte, Ekşili Köfte, İçli Köfte, Yoğurtlu Köfte, Suluyağlı Köfte, Bezdirme Köftesi, Simit Köftesi, Çökelek Böreği, Et Böreği, Bayram Çöreği, Biber Dolması, Kuru Dolması, Mumbar Dolması, Kabak Dolması, Patlıcan Dolması, Tas Pilavı, Pancar Sarması, Fıstıklı Pilav, Maraş Pilavı Dövme Aşı bunlardan bazılarıdır.

Kahramanmaraşı gezdik gördük yedik doyduk sıra geldi asıl konumuza Kahramanmaraş ve Kahramanmaraşlılar için açtığımız sohbet kanalımıza. Her ne kada Kahramanmaraşlılar için dediysek de Kahramanmaraş chat her kitleye her yaşa hitap eden bir arkadaşlık sitesidir. Sevginin saygının kahramanlığın dosta verilen önemin sanala yansımış halidir Kahramanmaraş chat. Kahramanmaraş sohbete giren arkadaşlarımız kendilerini evlerinde gibi hissetmektedirler. Szilerde aynı duygularla evinizde gibi sohbet etmek isterseniz geleceğiniz ilk yer Kahramanmaraş sohbet olmalıdır.

chat

Bir önceki yazımız olan İzmir Chat başlıklı makalemizde chat izmir, izmir arkadaşlık sitesi ve izmir chat hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Mesajlar

  • Gaziantep Sohbet GAZİANTEP SOHBET Gez Islahiye Yavuzeli Oğuzelini, Nizip Nurdağı Arabanı görmeli, varmı Türkiyemde senden güzeli, Gaziantep yorumların eli. Baklavan dünyaya nam salmış, Fıstığının […]
  • İzmir Chat İZMİR CHAT Şehirlerin solmayan gülü İZMİR Seni bir yavrunun beşiği gibi Sallayıp ninniler söyleyen anne bilirim Sen güzeller güzeli bir selvisin Sen gönülleri hoş kılan bir […]
  • Hakkari Sohbet HAKKARİ SOHBET İki yıldız arasına bir bulut girince nedense ben Hakkari oluyorum Sessizlik üşüyor elimde caz direnişe geçiyor tarih olmaktan çıkıyor ağrı Akşama ulaştıran […]
  • İstanbul Chat İSTANBUL CHAT İstanbul bir sevda, hem de kara bir sevda… Ne kadar kızsak da sevmekten vazgeçemeyeceğimiz bir sevgili. Uzaktayken hasretiyle yanıp tutuştuğumuz, içinde yaşarken hep […]
  • Düzce Chat DÜZCE CHAT Hayallere dalınan gizli bir handır Düzce, Yörenin canlar yakan güzeli bol ilidir Çekiminde kalınan, cennete yandır Düzce Dört mevsim misler kokan bağların al […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Güncel Kategoriler

Sohbet girişi